Otužovanie a jeho výhody
Zdravý životný štýl sa stáva čoraz viac populárnym. Ľudia sa vzdávajú nadmerného fajčenia i pitia alkoholu. Radikálne menia stravovacie návyky a začínajú sa viac hýbať. Posledné roky však môžete pozorovať aj prudký nárast popularity otužovania. Prečo tomu tak je? Aké sú základné výhody otužovania?
Dnes vám predstavíme zopár tých najhlavnejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodli práve pre otužovanie:
- Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém
Chlad pôsobí na rozširovanie ciev, a tým prispieva aj k lepšiemu krvnému prietoku.
- Analgetické účinky
Otužovanie do istej miery zmierňuje bolesť.
- Stimulujúce účinky na imunitu
Otužovaním sa hladina bielych krviniek a cytokínov zväčšuje čím sa zrýchľuje obranná reakcia na cudzorodé látky a antigény.
- Prispieva k odbúravaniu tukov
Toto sa deje vďaka zvyšujúcej sa hladine hormónu s názvom irisín.
- Znižuje frekvenciu ochorenia dýchacích ciest
- Ústup reumatických problémov
- Priaznivé účinky na psychiku človeka
- Lepšie zvládanie stresu
- Zvýšenie testosterónu
- Podpora sebavedomia
- Lepšia koža a vlasy
Toto je len zlomok priaznivých účinkov otužovania. Veľa ľudí spomína aj iné pozitíva otužovania. Dokonca aj také, ktoré súvisia s počatím potomka.
K neodmysliteľnej výhode otužovania patrí to, že je finančne nenáročné. Ak máte na vašej záhrade záhradné jazierko, tak ho môžete kľudne zvoliť ako miesto vášho otužovania. Tým pádom sa otužovanie naozaj stane ľahkodostupnou alternatívou na posilnenie imunitného systému. Imunitu si môžete povzbudiť aj vďaka domácim sirupom na imunitu.
Svoje vlastné domáce wellness na krásne upravenej záhrade plnej vonkajšieho osvetlenia môžete posunúť na vyššiu úroveň práve vďake domácej saune. Spomínané sú priaznivé účinky na človeka, ak sa po saunovaní ponorí do kúpacej kade plnej studenej vody.
Ako začať s otužovaním?
S otužovaním môžete začať u vás na záhrade, v jazere alebo dokonca aj doma sprchovaním studenou vodou. Práve studená sprcha by mala začať vaše chladné dobrodružstvo. Pripravte svoje telo na chlad, ktorému bude musieť čeliť pri otužovaní. Pár dní pred tým, ako sa pustíte do samotného otužovania si znížte teplotu vo vašom dome či byte. Sprchujte sa v studenšej vode ako zvyčajne. Von noste menej vrstiev oblečenia.
Je viac než pravdepodobné, že keby ste sa hneď odovzdali do rúk mrazivej vode, tak by vás chuť do otužovania hneď a zaraz prešla. Aj z toho dôvodu vám odporúčame začať s otužovaním na prelomene marca a apríla kedy je voda v jazerách primeranej teploty. Až keď zvládnete príjemné jarné otužovanie, ste pripravený aj na zoznamovanie sa s tým zimným v snehu a mrazivej vode.
Odolnosť naberiete najskôr ovlažovaním, oblievaním sa. Neskôr môžete skúsiť aj mrazivejšiu alternatívu, a to: váľanie sa v snehu, obsypávanie sa snehom. Odporúčame vám prvé otužovanie uskutočniť pod dohľadom inštruktora, poprípade v skupinke zodpovedných a skúsených otužilcov.
Otužovanie v jazere vs otužovanie v snehu
Výhodou otužovania v jazerách je fakt, že sú vám k dispozícii po celý rok. Ako sme už spomínali, tak pri svojich začiatkoch s otužovaním využite jazerá cez jarnú sezónu. A naopak, tí skúsenejší z vás jazerá využívajú práve v tých najmrazivejších dňoch.
Sneh je rovnako skvelou alternatívou, kde sa možno otužovať. Ľudia ho však využívajú primárne len pri naberaní odolnosti. Dajte si dole topánky a poprechádzajte sa po zasneženom priestore. Budú vám stačiť dve až tri minúty, potom nohy usušte. Môžete aj pritvrdiť a to tak, že prechádzanie po snehu budete kombinovať s váľaním sa v snehu. Opäť vám bude stačiť len pár minút.
V každom prípade, či sa už rozhodnete otužovať doma, v jazere alebo v snehu, tak kľúčovým je fakt, že všetky druhy otužovania budú mať rovnako priaznivý účinok na vaše fyzické, ale i mentálne zdravie.