Vintage štýl bývania – oživte časy minulé
Navigácia v článku
Štýl vintage sa zrodil vo Francúzsku a rýchlo sa rozšíril do rôznych umeleckých oblastí, akými sú: hudba, móda a bez pochýb aj samotný interiérový dizajn. Toto dizajnové hnutie nie je veľmi staré, no za to výrazným spôsobom konkuruje iným dizajnom interiérov.
Vintage štýl sa zameriava na symetriu. Symetria sa netýka len dekorácie, ale rovnako aj tých najmenších detailov. Nábytok by mal byť usporiadaný a určitým spôsobom vytvárať pohodovú atmosféru. V tomto interiéri môžete využiť naozaj všetky veci zabudnuté na povale. Jedná sa o staré zrkadlá, ošúchané jedálenské stoly, komody a truhly. V niektorých prípadoch toto prirodzené starnutie a náznaky používania ako sú: odreniny, škrabance a napodobneniny trhlín, dotvárajú celkový dizajn vašich interiérov.
Vintage štýl, je štýlom, ktorý je definíciou starej, dlhotrvajúcej a dych berúcej kvality. Mnohí tento štýl považujú za starý a nemoderný, no v skutočnosti je vintage štýl prímesou kvality a očarujúcej atmosféry romantiky.
Ak sú starožitnosti veci, ktoré sú staršie ako 10 rokov, čo sú teda vintage kúsky? Slovom vintage môžeme označiť predmety, ktoré sú najmenej päťdesiat rokov staré. Mnohí tvrdia, že vintage položky môžu byť staré okolo dvadsaťpäť rokov. V tomto prípade hovoríme o tak zvanom „new vintage“. Technicky vzaté, ak však hovoríte s odborníkmi, tak oni popisujú ako vintage kúsky všetko, čo je najmenej päťdesiat rokov staré.
Aké sú rozdiely medzi retrom a vintage?
Retro štýl odkazuje na predmety, ktoré nemusia byť staré. Môžu byť úplne nové, ale svojim vzhľadom by mali pripomínať dobový štýl, ktorému sa snažia pripodobniť. To v podstate znamená, že môžete popísať vintage predmety ako retro, ale na druhú stranu nemôžete využiť slovo retro na opis vintage predmetov. Môžete nájsť aj nasledujúci opis retro štýlu: „retro štýl sa dá popísať ako niečo nemoderné a neštýlové.“ No vyzerá to tak, že všetko z týchto čias začína byť opäť v móde, však? Vintage štýl, ale rovnako aj retro štýl bývania, sa hodí aj na chalupy alebo staršie domy. Od tradičného vidieckeho štýlu sa však podstatne odlišuje, preto nemusí sadnúť každému.
Vintage štýl nábytkov a doplnkov, o ich kráse nie je pochýb
Mnohých určite nadchne krása a elegancia vintage nábytku. Častou otázkou však býva aj to, či je spomínaný vintage nábytok hodnotný. Jedinečné rezbárske motívy, netypické farby a odtiene skla alebo inak zvláštne prevedenie nábytku môže zvýšiť jeho hodnotu. Ak je dokonca vintage nábytok vyrezaný známym výrobcom, ktorý vyrobil len limitovaný počet kusov, tak takýto nábytok môže dosiahnuť naozaj vysokú cenu.
Zaujíma vás bytový dizajn? Prečítajte si o provesnálskom alebo rustikálnom štýle bývania!
Ako však samotný nábytok tohto štýlu vyzerá? Nábytok vintage štýlu možno charakterizovať ako eleganciu, prirodzenosť a náznak očarujúcej romantiky. Na výrobu nábytku je využité drevo, ktoré predstavuje prírodný materiál a tým dotvára tóny luxusu. Drevo je masívnym prvkom, srdcom celého vintage štýlu, rovnako ako tomu je aj pri rustikálnom štýle bývania.
Kúpa vintage nábytku je naozaj dobrou stratégiou, dosiahnete výbornú kvalitu za menej peňazí. Dodáte svojmu domu originálnu a dokonalú príťažlivosť. Navyše kúpa vintage nábytku nijak neuškodí životnému prostrediu.
Vintage štýl by mal priam hýriť množstvom dekoratívnych prvkov. Napríklad zrkadlové rámy, látky s jedným vzorom, vázy, hodiny, ručne vyrábané doplnky a množstvo ďalších.
Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú treba obzvlášť dbať je to, aby nedošlo k chaosu a narušeniu harmónie, ktorá by mala z tohto štýlu vyžarovať. Je teda potrebné vytvoriť oslnivú kompiláciu, ktorá bude zodpovedať vytváraniu príjemnej atmosféry.
Vintage doplnky jemne korešpondujú tým z anglického štýlu bývania. Prepojenie je práve v ich ľahkosti tvarov a farebných prevedení.
Aké farby korešpondujú vintage štýlu?
Vo vintage štýlu by mala byť jedna dominantná/ centrálna farba interiéru. Vintage uprednostňuje farby akými sú: biela, béžová, fialová a iné odtiene od modrošedej až po šedozelenú.
Jemné pastelové farby so vzormi vtákov, motýľov, kvetov dominujú tomuto štýlu. Okrem nich môžete natrafiť aj na prepracované kresby v štýle japonských motívov, ktoré sú dokonalým spojením jednoduchosti a krásy.
Tapety s veľkými kontrastnými vzormi. Pri využívaní týchto tapiet je to však tak, že iba jedna stena je ňou pokrytá a zvyšné steny sú monochromatické. Aj napriek tomu sú však farby spolu s tapetou ladené do rovnakých tónov.
Každopádne je farebná škála naozaj bohatá, reč je jednak o zemitých farbách, ale rovnako môžete natrafiť aj na využitie čiernej na všetkých stenách. Typickými sú aj jemné odtiene ružovej, či bledozelenej. V mnohých prípadoch farebné prevedenie vchádza aj do odvážnejších farieb ako je napríklad tyrkysová.
Vintage štýl, kráľ vašich kuchýň i obývačiek
Vintage štýl vo vašich obývačkách má veľa spoločného so samotným ženským šarmom. Má veľmi hravý a veľmi ľahký vzhľad. Rovnako ako aj pri anglickom štýle, tak aj tu je častý prírodný materiál, konkrétne drevo, v bielych farbách.
Gauče bývajú maximálne trojmiestne. Majú jasnú farbu s romantickou kvetinovou výzdobou. Na gaučoch môžete vidieť aj časté využitie pastelových farieb, akými sú: mätovozelená, ružová, vanilková, žltá a jasno modrá.
Inšpirujte sa – nábytok v anglickom štýle
Hojdacie kreslo SIVERT, brezové drevo, látka krémová |
||
Kreslo ušiak, látka vintage hnedá, CHARLOT |
||
Komoda MONET, biela/farebné zásuvky
|
||
Rozkladacia pohovka Arkadia |
||
Pohovka, béžovo-sivá, FABRICIO |
Nábytok je z masívneho dreva, čo bude pekne dotvárať celkovú atmosféru obývačky zjemnenú drobnými kvietočkami na gaučoch.
Kuchyne vintage štýlu sú odzrkadlením jednoduchosti. V hre je biela kuchynská linka s elektrospotrebičmi zabudovaných rovnako v kuchynskej linke. Častými sú aj kuchynské linky bledomodrej farby.
Doplňte svoju vintage kuchyňu ľahkými farbami pomocou uterákov, plechoviek, radom kuchárskym kníh, či dokonca s pekne zdobeným riadom.
Vintage štýl vám dáva príležitosť navodiť neopakovateľnú atmosféru a vyzdvihnúť individualitu každého prvku.
Krásne retro doplnky na chalupu, si dokážete vyrobiť aj svojpomocne
Ak si chcete svojou chalupu krásne vyzdobiť a tým dotvoriť celkovú atmosféru, tak si viete takéto doplnky vyrobiť aj svojpomocne. Prečo tomu tak je? Pretože väčšina retro doplnkov je vyrábaných z dreva. Sú to rôzne varešky, stolíky alebo iné tradičné slovenské náradie. Častými sú dokonca aj veľké drevené lyžice, či misky.
Motív káro je rovnako populárnym využíva sa jednak na obrusoch, ale rovnako aj na závesoch. Tento motív je naozaj populárnym a častým. Navodí atmosféru domova.
Doplnky v retro štýle majú naozaj široké zastúpenie, preto verím, že každý jeden z vás si ich rozmanitosť zamiluje.