Chráňte svoju chalupu pred divou zverou
Krásna chalupa niekde v horách, preč od každodenného chaosu a práce je jednoznačne tou najlepšou formou oddychu. Chalupy sa stali vašim útočiskom, kde možno ujsť pred tak chaotickou dobou a aspoň na nepatrný okamih dopriať vašej mysli, ale aj telu oddych. Niekedy si ani neuvedomujete to, ako veľa rôznych vecí cez deň robíte. Preto vám oddych na chalupe urobí naozaj dobre.
Dominantou celej vysnenej chalupy sú jednoznačne záhrady s ikonickou záhradnou skalkou, ktorá dodáva celkový šmrnc vašej záhrade. Možno máte na záhrade aj záhradné jazierko plné rybičiek. Všetko toto pôsobí naozaj dokonalo a idylicky. Veľa z vás však zaručene na záhradách okolo chalupy aj pestuje nejakú tú zeleninu, ovocie, byliny alebo máte na záhrade krásnu ovocnú alej. Mať takýto výhľad na krásne rastliny v skalke z okien chalupy je priam snom.
Pozor na nezvaných hostí
Svedomitou starostlivosťou o svoju záhradku vypestujete kvalitnú zeleninu či ovocie pre seba a svoju rodinu. Čo však robiť keď vašu záhradku napadnú nepozvaní hostia? A ako sa tejto nemilej návšteva vyhnúť? Toto všetko ba ešte viac sa dozviete v tomto článku.
Majitelia záhrad alebo pozemkov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti lesov a rovnako aj poľnohospodári dobre poznajú tú známu bolesť v srdci, keď sa musia dívať na zničenú úrodu alebo rozrytý pozemok od diviakov.
Hoci lesné zvieratá pôsobia naozaj majestátne a pohľad na ne je priam fascinujúci, tak na vašej záhrade symbolizujú skôr zdesenie a strach zo vzniknutých škôd. Vášmu strachu však môže byť úplný koniec, a to práve vďaka rozličným spôsobom ochrany, ktoré vám zaistia, že váš pozemok bude vždy pod sto percentnou ochranou pred voľne žijúcou zverou.
Sieť proti divej zvery, účinný pomocník
V ponuke špecializovaných obchodov nájdete veľké množstvo rôznych typov ochrán proti divej zvery. V tejto časti článku vám predstavíte jeden z tých najtypickejších spôsobov ako chrániť vašu záhradu proti útokom divej zvery.
Jedným k najzakladanejším ochranám proti divej zvery patrí práve sieťka, ktoré je využívaná už niekoľko desaťročí. Dôležité je uviesť to, že keď si budete chcieť kúpiť takúto sieťku, tak by v balení ku každej sieťke mali byť aj potrebné stĺpiky. Túto informáciu si však vždy vopred potvrďte u daného predajcu. Rovnako by balenie malo obsahovať aj koliky.
Kde možno lesnícke uzlové pletivo využiť:
- Na oplotenie lesných porastov a pasienkov
- Na oplotenie poľnohospodárskych, lesných aj poľovníckych objektov
- Ako ochranu pred divou zverou
- Uzavretie hraníc väčších pozemkov
- Na oplotenie vinohradov, ovocných sadov
Výhodami sieti proti divej zvery sú najmä:
- Spoľahlivo kopírujú terén
- Vhodné aj v horskom teréne
- Pevnosť
- Vysoká trvanlivosť
- Možnosť premiestnenia bez následného poškodenia
Za ich jedinú nevýhodu považujem to, že v mnohých prípadoch sa stáva, že si diviaci priestor na prienik proste vyryjú popod dané pletivo. Čiže ako ochrana pred diviakmi nie je toto riešenie sto percentné.
Cena pletiva je primeraná a odvíja sa v závislosti od hrúbky, výšky a dĺžky drôtu. Napríklad za pletivo o výške 1400 mm, s hrúbkou 2,8mm x 2,00mm zaplatíte v prepočte cenu vo výške stodesiatich eur.
Elektrické oplotenia a ohradníky proti zveri
Elektrické oplotenie nepatria len tak k hocijakému druhu oplotenia. Tento druh, čiže elektrické oplotenie, funguje na princípe elektrického šoku. Tento elektrický šok vzniká v dôsledku uzavretia obvodu elektrického vodiaceho kábla (ohradníka) so zvieraťom a zemou.
Na trhu nájdete rôzne druhy týchto elektrických oplotení: mobilné (prenosné), pevné. Oplotenie si vyberajte na zakladáte toho, pred akým zvieraťom sa snažíte vašu záhradu ochrániť. Dávajte si teda pozor na správny výber hrúbky vodiaceho kábla, počet okruhov, ale rovnako aj výšku oplotenia a jeho umiestnenie od zeme.
Pred čím elektrické oplotenie (ohradník) dokáže ochrániť váš majetok či úrodu:
- Pred jeleňou zverou
- Pred diviakmi
- Pred vlkmi
- Pred medveďmi
Elektrické oplotenie je teda naozaj silnou zbraňou proti každému druhu zveri. Nezľakne sa ani tých najväčších a najsilnejších obyvateľov lesa.
Výhody elektrického oplotenia:
- Vysoká miera spoľahlivosti
- Nevyžaduje si častú údržbu
- Nie je nutná opakovaná aplikácia
Nevýhody elektrického oplotenia:
- Vyššie obstarávacia cena
- Vstupné napájanie (je buď zo siete 220V alebo za pomoci solárnych panelov)
Ako sme už uviedli cena elektrického oplotenia je vyššia. Čiže ak sa rozhodnete pre tento druh ochrany vašej záhrady, tak si prichystajte väčší obnos peňazí ako len pri obyčajnom pletive. Za päťdesiat metrov elektrického pletiva zaplatíte približne sumu okolo sedemdesiatich eur.
Ako funguje odpudzovač proti divej zveri?
Odpudzovače proti divej zveri možno rozčleniť do troch základných kategórií a to:
- Vizuálno- akustický odpudzovač
- Akustický odpudzovač
- Pachový odpudzovač
V tejto časti článku si bližšie zadefinujeme práve prvé dva z týchto typov odpudzovačov.
- Vizuálno- akustický odpudzovač
Tento druh ochrany proti divej zveri nadobúda plnú ochranu najmä v spojitosti s pachovými odpudzovačmi.
Zväčša sa jedná o alumíniové pásiky, na ktorých bývavajú pripevnené tampóny s pachovým odpudzovačom. Tento pásik môže mať napríklad tvar písmena A, pričom je poskladaný do harmoniky. Takýto tvar a zloženie je dôležité najmä pre správne odrážanie svetla pri slnečnom alebo mesačnom svite. Rovnako však vietor nárazmi do alumíniových pásikov vytvára zvuk, ktorý plaší zver.
- Akustické odpudzovače
Tieto odpudzovače fungujú na modernom princípe, ktorý využíva vysokofrekvenčné technológie. Ich napájanie, dosah, doba účinnosti a rovnako aj účinky na zver sú rôzne. Pri vhodnom výbere tohto zariadenia je možné odplašiť aj drobnú zver a hlodavce, akými sú napríklad: myši, potkany, veverice, kuny, lasice a iný škodcovia.
Obe tieto zariadenia sa pohybujú v cenovom rozmedzí od 20 až do 100 eur.
Pachové ohradníky – pach, ktorý zver odoženie
Pachové odpudzovače/ pachové oplotenia sú vyrábané na základe buď prírodnej alebo chemickej báze. Takéto pachové oplotenia sa vytvárajú za pomoci pachom nasiaknutej látky, ktorú treba umiestniť približne vo výške pásu okolo celého územia, ktoré chcete pred atakmi divej zveri uchrániť.
Umiestnenie pachových odpudzovačov patrí k naozaj nenáročnej práci. Za veľké, no na druhej strane zrejmé mínus, považujeme to, že látku musíte opakovane aplikovať každé štyri až dvanásť týždňov. Táto frekvencia opakovania sa líši v závislosti od zloženia pachovej látky, z ktorej sú vyrobené ako aj od počasia. Pachové odpudzovača nadobudnú nenahraditeľný účinok za pomoci akustických odpudzovačov alebo aj vizuálno-akustických odpudzovačov, ktorým sme sa venovali vyššie. Ich kombináciu možno odplašiť tie najrôznejšie druhy zveri, ako napríklad:
- Diviaky
- Jelene
- Srny
- Králiky
- Kuny
- Líšky
- Hraboše
- Krti
Cena pachových ohradníkov sa líši od toho, akú zver by mala daná látka odplašiť. Na jej samotnú cenu má vplyv aj látka, z ktorej je pachový odpudzovač vyrobený. Pachový odpudzovač je možné zohnať aj v cene do desať eur, čiže ako sa hovorí: „Za málo peňazí veľa muziky.“
Ako ochrániť stromy proti divej zveri?
Zver vie nemilo prekvapiť a zaútočiť aj na ovocné aleje. Tie pre zvieratá totižto predstavujú naozaj bohatú hostinu. Niekedy však ploty alebo pletivá skrátka nestačia, jelene vedia skákať pekne vysoko, a tak sa môže stať, že aj váš plot či pletivo nebude predstavovať dostatočnú ochranu a zver ho skrátka preskočí. Je preto vhodné myslieť osobitne na ochranu stromov, ich plodov či prípadne vtáčej búdky, ktorá na nich visí.
Ako však ochrániť stromčeky pred ohrýzaním divou zverou? Prinášame vám pár užitočných nápadov:
- Plastové tubusy
- Ochranná sieť proti ohryzeniu
- Plotovina proti ohryzeniu
Čo robiť, keď lesná zver spôsobí škodu?
Oznámení/sťažností o tom, že lesná zver spôsobila škodu na súkromnom pozemku neustále pribúda. Ak vám takáto škoda vznikne, tak je potrebné sa obrátiť na užívateľa poľovného revíru v mieste, kde škoda vznikla. Táto osoba totižto podľa platného zákona zodpovedá za vzniknutú škodu.
Pričom platí, že: „Užívateľ poľovného revíru je povinný uhradiť škodu spôsobenú nesprávnym užívaním poľovného revíru na poľovných pozemkoch alebo na poľných plodinách dosiaľ nezobratých, viniči alebo na lesných porastoch.“
Tento bod však neplatí, ak ste vy sami nevykonali žiadne opatrenie na zamedzenie prístupu divej zveri na váš pozemok, pri tom divá zver nemôže byť nijakým spôsobom zraňovaná. Čiže na úhradu škody máte právo len v tom prípade, že lesná zver vám zničila úrodu či pozemok, ktorý bol riadne chránený.
V našom článku sme vám predstavili veľké množstvo tých najrôznejších metód, vďaka ktorým môžete ochrániť vašu úrodu/ záhradu pred atakom divej zvery, škodcov, hrabošov.