Jednoduché návody na výrobu vtáčej búdky z dreva, plastu či kartónu
Jar je už za rohom a to znamená, že prelietavé vtáčiky sa budú vracať z teplých krajín, a preto by bolo treba ich náležite privítať. Samozrejme, nezabúdajte na to, že existujú aj také vtáky, ktoré neodlietavajú do teplých krajín, ale ostávajú zimovať vo vašej rodnej krajine. V zime, viac ako inokedy, je dôležitosť vtáčích búdok na naozaj vysokej priečke. Prečo je tomu tak? Odpoveď je jednoduchá! V zime nerastú plodiny, ktorými sa vtáčiky živia počas ostatných ročných období. Vďaka vašej pomoci dokážu vtáčiky prežiť chladné zimy.
Vtáčie štebotanie sa radí k jedným z tých najlepších tónov pre zobúdzanie. Z vlastných skúseností vám môžem túto skutočnosť potvrdiť a len a len odporučiť. Vtáčí spev však nie je len skvelým prostriedkom na zobúdzanie. Vtáčí spev patrí k neodmysliteľným a k jednému z tých najkrajších zvukov prírody. Vezmite si kúsok prírody k sebe na chalupu či na záhradku. Za pomoci krásnej vtáčej búdky pre sýkorky alebo aj pre iné druhy vtákov sa vaša záhrada premení na dokonalý orchester.
Samozrejme, že vtáčí spev neslúži ako ochrana proti divej zveri. Na to máme v dnešnej dobe rad iných a užitočných technológií. No za to vtáčie búdky vedia nádherne vyzdvihnúť celkový dizajn vidieckeho štýlu. To však neznamená, že vtáčie búdky sa hodia výhradne len k vidieckemu štýlu záhrady. Pravý opak! Vtáčie búdky sú skvelým doplnkom k hocijakému typu záhrady.
Teraz sa však už poďte s nami pozrieť na samotnú výrobu vtáčej búdky a na diy nápady a inšpirácie pri jej vytváraní. Dnes vám predstavíme konkrétne tri rôzne typy vtáčích búdok a každá bude vyrobená z iného materiálu.
Vtáčia búdka z dreva ako overená klasika
Keď sa povie vtáčia búdka, tak verím, že si mnohí z vás predstavia práve drevené vtáčie búdky, ktoré sú malým obydlím pre týchto spevavcov. Mnohí z vás určite pomáhali svojmu otcovi alebo starému otcovi pri výrobe vtáčej búdky z dreva. No priznajte sa! Koľkí z vás si to stále pamätajú?
Netreba zúfať, ponúkame vám výrobu drevenej vtáčej búdky v pár jednoduchých krokoch:
Čo budete potrebovať: 2ks dosiek s rozmermi 30×16 cm, 2ks dosiek s rozmermi 30×20 cm (pričom do jednej z týchto dvoch dosiek vopred vyvŕtajte otvor s priemerom 3 cm a vo výške 5 cm od vrchu dosky), 1ks dosky s rozmerom 27x20cm, 2ks dosiek s rozmermi 16×16 cm- všetky dosky majú priemernú hrúbku 20mm, akumulátorovú vŕtačku, samorezky 30×1,5 mm, 2 klince, ceruzka, meter, pilník, kladivo
Postup:
- Vopred si usporiadajte dosky, aby ste vedeli ako ich budete spájať
- Bočnú a zadnú stenu spojte samorezkami
- Rovnakým spôsobom priskrutkujte aj ostatné steny
- Takýto obvod dosiek zatlačíte do dosky s veľkosťami: 16×16 cm
- Menšiu dosku s rozmermi 16×16 cm opilníkujete ešte o ďalší 1 až dva mm
- Opilníkovanú dosku umiestnite 2 cm od bočnej a zadnej steny, prichyťte samorezkami
- Vrtákom si vyvŕtajte dve dierky ( o niečo väčšie ako je hrúbka klinca)- tieto dierky treba vyvŕtať po bokoch vtáčej výšky cca 3cm od vrchu dosky.
Dôležité informácie: dosky s rozmermi 16×16 cm slúžia ako vrch a spodok. Doska 27×20 slúži ako strecha, ktorú umiestnite na dosku s rozmermi 16c16 cm. Veľkosť dosky strechy môže byť aj väčšia.
Vtáčie búdky z papiera alebo kartónu
O vtáčích búdkach z dreva ste už isto počuli. No čo vtáčie búdky z kartónu alebo papiera? Poďte sa s nami pozrieť, čo všetko je potrebné k ich vyhotoveniu a na to, či je samotná výroba náročná. Dnes vám predstavíme vtáčiu búdku v rozmeroch 11×8 cm. Pozor! Niektoré veľkosti týchto papierových vtáčích búdok sú vhodné najmä ako dekorácia.
Čo budete potrebovať: kartón, akrylovú farbu, lepidlo (najlepšie PVA lepidlo), štetec, hubku, nožnice
Postup:
- Nastrihajte si zvyšky kartónu- 2ks bočná časť ( 7×5,5 cm), 2ks predný diel s otvorom o priemere 3 cm a zadný diel (11×6 cm), 2ks strecha (6×6 cm), dno (6x6cm), 6x dosky na strechu (2×7,5 cm), 3ks rovnako veľké malé obdĺžniky, ktoré neskôr poslúžia ako bidlo
- Zlepenie jednotlivých dielov
- Pri lepení dosiek na strechu nechávajte medzi nimi malinký priestor
- 3 malé obdĺžniky zlepte dokopy
- Nafarbite búdku za pomoci akrylovej farby a štetca
- Búdku treba nafarbiť niekoľkými vrstvami, pritom poslednú vrstvu farby naneste za pomoci hubky
- Búdky si môžete dotvoriť podľa vášho vkusu
- Až v tomto momente treba prilepiť bidielko pod otvor na prednej strane búdky
Tento spôsob výroby vtáčej búdky je vhodný pre kreatívcov, ktorí do výroby radi zapoja fantáziu.
Inšpirujte sa – krmítka a krmivá pre vtáctvo
Drevené závesné krmidlo | ||
Krmivo pre vtáctvo – lojová guľa 35 ks x 90 g |
||
Zmes do krmítok – 10 kg, výhodné balenie
|
||
Krmidlo koliba | ||
Slnečnica čierna – 10 kg, výhodné balenie |
Výroba vtáčej búdky/ krmítka z plastovej fľaše
Premýšľate nad tým ako šetriť našu prírodu? Čo tak začať recyklovať? Začať môžete napríklad tým, že za pomoci prebytočných plastových fľaši vytvoríte vtáčie búdky alebo krmítko pre vtáky. Poďte sa s nami pozrieť ako postupovať pri výrobe krmítka z PET fľaše.
Čo budete potrebovať: PET fľašu, vrchnáčik, špagát, nožík, šraubovák, nožnice, konárik
Postup:
- Do spodnej časti fľaše si vystrihnite otvor (oblý/ štvorcový/obdĺžnikový)
- Do vrchnáka urobte dierku
- Cez dierku prepchajte špagát, na ktorom si spravíte uzlík, aby sa cez vrchnák už nedostal von
- Fľašu zašraubujte
- Ostrím nožíkom prepichnite fľašku pod otvorom
- Nožnicami otvor zväčšite podľa veľkosti paličky
- Takýto otvor urobte v rovnakej výške na oboch stranách
- No a nakoniec už len fľašku naplňte rôznymi dobrotami
Výroba vtáčieho krmítka z plastovej fľaše je naozaj jednoduchá. Za asistencie dospelých ju zvládnu ľavou- zadnou aj tí najmenší.
Pevne veríme, že vás naše nápady na rôzne druhy vtáčích búdok inšpirovali a rovnako aj vy svoju záhradu, na ktorej sa pýši nádherné vonkajšie osvetlenie doplníte aj o dychberúce vtáčie búdky.