Jarné upratovanie chalupy – ako sa správne pripraviť?
Nové ročné obdobie už klope na dvere. Postupne sa všetko prebúdza po dlhej zime. Nastáva čas na prípravy jarného upratovania, alebo inak povedané takzvanej „debordelizácie“. Netýka sa to len nášho príbytku či chalupy, ale aj nášho vnútorného sveta. Keď prichádza jar, aj v nás sa hromadí čerstvá energia a dobrá nálada. Jar je teda ideálnym ročným obdobím pre zbavenie sa starého, nefunkčného a organizáciu toho ostatného. Pre mnohých z nás je však práve upratanie priestoru, v ktorom žijeme, reprezentáciou tak dôležitej psychickej očisty. Tak načo čakať? Pustime sa do toho!
Čo všetko budete potrebovať?
V prvom rade, samozrejme tú správnu náladu. Odostrite závesy a vpustite dnu slniečko, pustite si nahlas vašu obľúbenú skladbu, alebo rádio, aby robota rýchlejšie odsýpala a môžeme ísť na to. Rande s metlou nemusí byť predsa len nuda, trochu tanca predsa nikomu nikdy neublížilo.
Na začiatku si hlavne skontrolujeme, čomu všetkému je treba sa povenovať. Každé obydlie je iné a tak na každom treba porobiť iné veci. Spravte si teda individuálny pomyselný list vecí, ktoré treba pretriediť, umyť, či preorganizovať a tak ďalej. Potom sa môžeme zamerať na jednotlivé činnosti na zozname a na to, čo k tomu budeme potrebovať. Napríklad štetce a farbu na náter plota, či na ošetrenie vonkajších náterov domu, alebo čistiace prostriedky na vyčistenie interiéru a okien.
Interiér
Začnime teda vo vnútri. Postupujte od vrchu až po spodok, aby vám rozvírená špina, či prach sadala na dlážku predtým ako ju umyjete a nie po tom. Zamerajme sa teda najskôr na prípadné pavučiny, ku ktorým sa počas bežného upratovania až tak často nedostaneme. Toto už máme za sebou, tak sa môžeme sa teda presunúť k oknám na chalupe.
Hneď po klasickom umytí je dobrým trikom pretrieť okno ešte vodou s troškou octu, alebo s niekoľkými kvapkami citrónu. Vaše okná sa tak budú krásne lesknúť ako z reklamy na umývačku riadu a vpustia dnu zas o niečo viac radosti v podobe slnečných lúčov. Ďalej si odsunieme nábytok a povymetáme miesta, kam sa bežne vysávač nedostane, aby na nás prach a špina nečíhali zo skrýš a aby izba vydržala dlhšie čistá. Predídeme tým aj nevedomosti o prípadných plesniach, ktoré môžeme ľahko odstrániť špecializovanými prostriedkami. Keď už máme hotovo, stačí klasicky poupratovať, povysávať a vydrhnúť dlážku, lebo teraz nám ju už nič nezašpiní.
Exteriér
Dať do poriadku vonkajšie priestory zaberie zvyčajne viac času, pokiaľ sa jedná o kompletnú rekonštrukciu ani rok nemusí stačiť. Preto ale nemusíme nad tým ohŕňať nosom, s hrejúcimi slnečnými lúčmi na lícach a štebotajúcimi vtáčikmi v záhrade to ubehne ako voda. Čím teda začať a na čo nezabudnúť?
Čo sa týka exteriéru domu, v prvom rade sa prejdite po pozemku a zhodnoťte či mráz a sneh nenarobil príliš veľké škody. V niektorých prípadoch je potrebné zavolať odborníka a to najmä ak sa jedná o údržbu strechy či komína.
Potom však už môžeme zamerať našu pozornosť na to, o čo sa postaráme sami. Tieto robotičky je čo sa týka poradia asi najlepšie prispôsobiť osobným preferenciám a počasiu. Dôležitou súčasťou, na ktorú by ste po zime nemali zabúdať je kontrola a čistenie odkvapov a vonkajších svietidiel na záhrade. Roztopená voda po zime môže narobiť veľké šarapaty v podobe rozpraskaných odkvapov a skratov elektriny v prípade vonkajších svietidiel.
Údržba a čistenie terasy
Dôležitou súčasťou jarných poriadkov je aj ošetrenie zovňajšku vášho príbytku. Pre väčšinu z nás je terasa miestom kde asi máme najviac drevených prvkov, o ktoré sa treba pravidelne starať. Drevené povrchy si každý rok pýtajú nový ochranný náter. Je potrebný nie len kvôli estetike, ale najmä kvôli prevencií pred poškodením. Pred samotným náterom je však ideálne pustiť sa do čistenia terasy a terasovej dlažby. Priestory terasy treba dôkladne upratať a pozametať a popri tom mrkneme očkom na prípadné kazy v povrchoch, aby sme na ne neskôr nezabudli.
Pri samotnom ošetrení dreva postupujeme v nasledujúcich krokoch:
- Starý náter zbrúsime najskôr nahrubo a následne jemnejšou stranou brúsneho papiera.
- Očistíme drevo od prachu.
- Nainpregnujeme ho napúšťadlom, aby vydržalo čo najdlhšie, neplesnelo a nehnilo.
- Nanesieme farbu (zvyčajne sú však potrebné dva nátery).
- Ak chceme byť dôkladní, môžeme na drevený povrch naniesť ešte ochranný vosk. Tento krok je vhodný najmä pre povrchy často opotrebovávané či vystavované dažďu, vetru, alebo iným drsnejším podmienkam.
Nejedná sa však len o terasu. Našu starostlivosť potrebuje čokoľvek drevené čo sa v záhradke nachádza. Nezabudnime teda ani na kúpaciu kaďu, či obľúbenú domácu saunu. Povrch takýchto drevených prvkov môže byť dokonca ešte háklivejší na poškodenie nakoľko je stále v kontakte s vodou. Drevo totiž funguje ako taká prírodná špongia. Keď navlhne, zväčšuje svoj objem a potom následne vysychá. Ak sa to deje opakovane, drevo zvykne veľmi zachutiť škodlivým hubám, ktoré ho znehodnocujú.
Záhrada
Príroda vo vašej záhrade je po zime taktiež vyčerpaná a treba jej trošku pomôcť s jej uzdravením. Príprava záhrady na nové časy je základom pre to, aby sa nám záhradka v lete odmenila nádhernými farbami, zelenou trávou a bohatou úrodou. Pravdou je, že čo na jar zanedbáme, neskôr už v tomto smere nedoženieme. Tak teda preč s tým starým zoschnutým, nech môže prekvitať to nové. Teraz je čas pohrabať trávnik, vyzbierať prípadné popadané vetvičky, vyčistiť hriadky od buriny a ostrihať stromy a kríky. Vytvoríte tak priestor pre rastliny aby mohli nanovo kvitnúť a zarodiť. Nehovoriac o vodných rastlinkách.
Poctivá údržba záhradného jazierka
Okolo záhradného jazierka je všeobecne najviac práce v lete, pretože voda sa kvôli teplu odparuje rýchlejšie. Jar však ponúka ideálnu príležitosť pripraviť sa na tie naozaj najteplejšie dni a jazierko dopredu poriadne vyčistiť a tak zaručiť prosperitu nielen pre ryby v jazierku, ale aj vodné lekná. Po zime totiž nachádzame na hladine rôzny prírodný, alebo aj iný odpad ktorý škodí ich vode. Odstrániť ho môžeme sieťkou, alebo jazierkovým vysávačom. Ak by sme to neurobili, pri najvyšších teplotách odpad začne hniť, znečistí vodu jazierka a môžeme prísť o naše ryby a priestor pre lekná.
Odporúča sa vymeniť približne 25 % objemu záhradného jazierka čerstvou vodou. O zbytok už sa postará filter, ktorý treba na jar taktiež skontrolovať spolu s jazierkovým čerpadlom, aby sme predišli vodnému kameňu. Výmenu vody by sme mali uskutočniť až keď má voda v záhradnom jazierku asi 12° C. Na záver nezabudnime aplikovať vhodný prípravok proti riasam pre prevenciu. Záhradné jazierko je delikátne na údržbu, skúste si o teda preštudovať čo sa dá aj mimo týchto uvedených základných krokov, aby ste si zbytočne nenarobili robotu naviac.
Prípravy pôdy na sadenie
Keď už je o toto všetko postarané, môžeme sa začať zamýšľať nad krokmi potrebnými pred výsadbou úrody, prípadne obnovou záhradnej skalky. Ak už sme si dali námahu s už spomínaným vytrhaním buriny a s obráteným pôdy, nezabúdajme pôdu následne správne hnojiť, aby sme to celé nepohnojili. Kým vodné rastliny sa neodporúča hnojiť, niektoré tradičné, ako napríklad rastliny v skalke, si to naopak vyžadujú, ale treba byť opatrný.
Každej rastline totiž vyhovuje niečo iné, pretože každá má vlastné požiadavky v sfére živín. Dodržiavanie overeného osevného postupu a striedavé vysadenie rastliniek podľa ich nárokov na živiny výrazne eliminuje výskyt škodcov a zlepšuje úrodnosť. Existuje množstvo hnojív, ak však nedôverujete priemyselným druhom, spoľahnite sa na vlastný kompostér, alebo maštaľný hnoj, ak je k dispozícií.
Najviac živín, poskytnutých práve hnojením vyžadujú najmä hlúboviny, zemiaky, plodová zelenina a kukurica. O niečo menej, avšak predsa, potrebujú hnojením niekedy pomôcť aj cibuľoviny, koreňová a listová zelenina. Dajte si však pozor, pretože existujú aj plodiny, ktoré by po použití hnojiva vôbec neprosperovali.
Tak a je to! Základy jarného upratovania a príprav máme za sebou. Môžeme sa teda bezstarostne začať tešiť na príchod leta, domácu úrodu a teplé dni. 😊