Zdravé domáce sirupy – tipy, účinky a postup prípravy
V posledných rokoch sa šíria rôzne informácie, ale i dezinformácie o tom čo je pre naše telo dobré a čo mu naopak škodí. Nech sú už vaše stravovacie preferencie akékoľvek, tak zaručene platí, že každý extrém nemá z dlhodobého hľadiska priaznivé účinky na ľudský organizmus.
No nie je však oslobodzujúce, keď s istotou viete, čo sa nachádza v potravinách, ktoré konzumujete? Niekto by mohol namietať s tým, že si predsa môžeme prečítať zloženie daného produktu. To síce môžete, ale ruku na srdce, kto sa sto percente vyzná vo všetkých tých éčkach a dlhých zložitých nápisoch?
Predstavte si situáciu, v ktorej zavítate do obchodu s tým, že si chcete kúpiť nejaký jahodový sirup. Pozriete sa na zloženie a zistíte, že percentuálna hodnota jahôd siaha ledva na desať percent. Ako to, že je jeho červená farba tak sýta? Za tento fakt v mnohých prípadoch môže karmín. Jedná sa o červené farbivo, ktoré je získavané z hmyzu. Jeho prítomnosť môže byť označená aj ako E120.
Nebolo by teda predsa len rozumnejšie sa spoľahnúť na svoje vlastné schopnosti a odreagovať sa pri výrobe domáceho sirupu? Viem, že výroba domáceho sirupu znie prvotne ako niečo veľmi náročné, no môžeme vás ubezpečiť, že jeho výroba nie je vôbec tak náročná ako sa to na prvý pohľad môže javiť.
Poďte sa s nami pozrieť na jednoduchý návod, ktorý vás prevedie tou najjednoduchšou cestou pri výrobe sirupov.
- Samozrejme, že hneď na začiatok je nevyhnutné, aby ste mali nazbierané plody (čučoriedky, jahody), bazu, žihľavu, levandule alebo rôzne iné byliny, na ktorých chcete, aby bol váš sirup založený.
- Ovocie poriadne umyte. Pozor! Kvety, napríklad bazy, neumývajte, pretože by ste z nich zmyli peľ a práve ten má všetky pozitívne pôsobiace účinky na váš organizmus. To znamená, že by ste ich mali len jemne očistiť od rôzneho hmyzu
Príprava bazového sirupu rýchlo a jednoducho
Čo budete potrebovať: bazové kvety, cukor a vodu v pomere jedna ku jednej (cukor: voda, 1: 1, čiže kilo cukru a liter studenej vody), citrón, jeden strúčik škorice (škorica je len na vás, nie je potrebná).
Hovorí vám niečo skratka DIY? Určite poznáte DIY náramky alebo dekorácie, teda metóda „do it yourself„. DIY sa však neviaže len s ozdobami a dekoráciami, ale svojpomocne si viete doma pripraviť aj chutný a zdravý bazový sirup pre celú rodinu:
Postup:
- Do misky vytlačte celý citrón (slúži ako konzervant).
- Do toho pridajte celý liter vody a celé kilo cukru.
- Do tejto zmesky pridáte kvety bazy (bez zelených stoniek, ktoré spájajú celé súkvetie).
- Pridajte strúčik škorice (tento krok môžete preskočiť).
- Všetko dôkladne premiešajte.
- Danú zmes umiestnite na noc do chladu.
- Dané chute a aj výživového hodnoty sa cez noc dostanú do vody.
- Po vylúhovaní daný sirup preceďte cez cedidlo do fľašky.
A ste na konci výroby vášho domáceho bazového sirupu. Týchto jednoduchých osem krokov a pár ingrediencií vám dožičí pôžitok z domáceho lahodného sirupu.
Domáce sirupy si pokojne môžete aj kúpiť od predajcov, ktorí v ich výrobe už majú dlhoročnú prax. Predaj domácich sirupov, rovnako ako aj iných domácich produktov, sa stáva čoraz viac populárnym.
Žihľavový sirup plný blahodarných účinkov
Kto by len nepozdal blahodarne účinky žihľavy? Veď len keď sme boli deťmi a popŕhlili sme sa, tak nám často rodičia hovorievali: „Neplač, budeš zdravý/ zdravá!“ Ak však dnes chcete zdraviu prospešné účinky žihľavy aplikovať na svoje telo, tak nemusíte skákať rovnými nohami do žihľavy. Stačí, keď sa spoľahnete na žihľavový sirup.
Blahodarne účinky žihľavy:
- Podporuje zdravú činnosť srdca
- Podporuje trávenie a vyprázdňovanie
- Znižuje hladinu cukru v krvi
- Zlepšuje kvalitu vlasov
- Odstraňuje kašeľ a hlieny
- Podporuje liečbu zápalových ochorení
- Odvodňuje
- Podporuje imunitný systém
- Pozitívne účinky na psychický stav jednotlivca
- Odbúrava toxíny
- Upravuje menštruačný cyklus
- Lieči rany
- Detoxikuje organizmus
- Prevencia pred vznikom rakoviny
Priaznivých účinkov, ktoré prináša žihľava je naozaj nespočetné množstvo. Žihľavový sirup, ktorý si doma pripravíte sa stane domácim sirupom na imunitu, ale rovnako aj sirupom, ktorý pomáha pri vykašliavaní.
Budete potrebovať: 40 kusov mladej žihľavy (vrchná časť), dva citróny, 1.5 litra vody, gáza, 1.5 kg kryštálového cukru, 10g kyseliny citrónovej, 1g kyseliny sorbovej
Postup:
- Žihľavu si umyjete pod tečúcou vodou, čím ju zbavíte prachu a hmyzu.
- Citrón nakrájate na kolieska.
- Nakrájaný citrón poukladajte rovnomerne do hrnca so žihľavou.
- Citrón so žihľavou zalejte celým 1.5 litrom vody. (Dbajte na to, aby bola žihľava ponorená vo vode).
- Na mierne ohni túto zmes varte približne 2-3 minúty.
- Počas varenia pridajte druhý citrón, ktorý bude rovnako nakrájaný na kolieska.
- Po 2-3 minútach varenia, zmes prikryte pokrývkou a nechajte lúhovať celých 24 hodín.
- Potom všetko preceďte cez gázu, aby sa hustá časť oddelila od tej tekutej.
- Do tekutého obsahu pridajte kilogramu cukru.
- Pridajte kyselinu citrónovú a aj sorbovú (slúžia ako konzervant).
- Všetko dôkladne miešajte, zmes môžete jemne zahriať (napomáha pri rozpúšťaný cukru). Nezľaknite sa! Cukor sa bude rozpúšťať niekoľko hodín.
A sme na konci. Po tom, čo sa cukor úplne rozpustí už stačí len daný sirup preliať do fliaš. Keďže ste použili aj konzervanty, tak sa nemusíte báť, sirup vám vydrží dlhú dobu.
Zatočte s kašľom za pomoci sirupov na kašeľ!
Trápi vás kašeľ a už ste na pokraji síl s tým, že si nijak neviete pomôcť? Spoľahnite sa na nenahraditeľné účinky bylín. Samozrejme, že nehovoríme o tom, aby ste sa šli niekde napásť na lúku a konzumovať byliny v neupravenom stave. My vám ponúkame lepšie riešenie, ktoré poteší vaše chuťové poháriky a zároveň zabojuje aj s kašľom. Reč je o sirupoch.
Poznáme kašeľ, ktorý je suchý. Mimovoľná reakcia vášho tela na dráždenie hrdla rôznymi baktériami alebo vírusmi. V tomto prípade chcete kašeľ utlmiť.
Poznáme však aj taký kašeľ, ktorý je zapríčinený hlienmi. Samozrejme, že sa znova jedná o mimovoľné kašlanie, ktoré je spôsobené nejakým druhom vírusu, baktérie. V tomto bode je však dôležité dané hlieny z vášho hrdla vykašlať.
Na oba tieto problémy dokonalo pomáha sirup zo žihľavy. Na suchý dráždivý kašeľ môžete zaútočiť aj za pomoci domáceho citrónového sirupu alebo aj domáceho zázvorového sirupu. Poprípade sa môžete spoľahnúť na kombináciu oboch zložiek.
Na vykašliavanie môžete použiť rovnako ako žihľavový sirup použiť aj sirup na báze mrkvy, ktorá obsahuje množstvo vitamínov a enzýmov. Taktiež sa môžete spoľahnúť na účinky medovky, ktorej schopnosťou je uvoľňovanie hlienu.
Nezabúdajte však na pravidelné povzbudzovanie vášho imunitného systému, ktorý podporíte domácimi sirupmi na imunitu.
Okrem radu rôznych sirupov má na imunitu priamy vplyv aj otužovanie či dokonca aj saunovanie. Dokážete si predstaviť tú súhru luxusu a neobyčajnej pohody? Keď trávite chvíle s nápojom, ktorý je osladený domácim sirupom a po dúškoch si ho vychutnávate v domácej saune?
Zázrak s názvom medovka
Pred tým ako sa vrhneme na samotný spôsob prípravy sirupu z medovky sa poďte s nami pozrieť na jej účinky.
Účinky medovky:
- Uvoľňuje hlien (pomáha pri vykašliavaní)
- Má antibakteriálne a antiseptické účinky
- Odbúrava stres a nepokoj
- Upokojuje podráždenú pokožku
- Napomáha pri hojení rán
- Pôsobí ako analgetikum, čiže pomáha pri bolestiach (vrátane migrény)
Medovka sa môže používať aj v neupravenom stave, čiže úplne čerstvá. To znamená, že si ju môžete prikladať na rany, podráždenú pokožku bez toho, aby prešla tepelnou úpravou alebo bola namočená v octe/ alkohole.
Čo budete potrebovať na sirup z medovky: medovku, 1.5 kilogramu cukru, 1.5 litra vody, 6 citrónov, malá lyžička (neúplná) kyseliny citrónovej
Postup:
- Medovku si precízne umyte v studenej vode.
- Medovku vhádžte do vriacej vody (jej krájanie nie je potrebné).
- Varte ju na miernom ohni približne 20 minút
- Premiešavajte.
- Po týchto dvadsiatich minútach ju nechajte na približne 2-3 hodiny odstáť.
- Varenú vodu s medovkou po 2-3 hodinách preceďte.
- Celé 1.5 kilo cukru pridajte do precedenej vody z medovky.
- Takúto celu zmes budete variť ďalších 20 minút.
- Do zmesky pridajte šťavu zo 6 pretlačených citrónov.
- Pridajte aj malú (neúplnú) lyžičku kyseliny citrónovej.
- Dovarte a nalejte sirup z medovky do fliaš.
Myslím, že ste sami mohli zistiť, že príprava domáceho sirupu nie je žiadnou vedou. Verím, že to ľavou-zadnou zvládne každý jeden z vás. Vychutnajte si lahodnú chuť domácich sirupov a nechajte ich blahodarne účinky pôsobiť na vaše telo.