Založenie skalky v 4 krokoch rýchlo a jednoducho
Navigácia v článku
Záhrada je jedinečné miesto na oddych a regeneráciu. Môžete ju využiť ako miesto vášho odpočinku a listovať si v nej vo svojej obľúbenej knihe. Záhradu môžete využiť aj za účelom organizovania rôznych narodeninových, či iných druhov osláv. Nech sa už vaša záhrada stane svedkom tých najrôznejších udalostí, tak v prvom rade je najdôležitejšia jej samotná čistota a usporiadanie.
Najlepším príkladom krásne usporiadanej a doslova harmonickej záhrady, z ktorej srší pokoj a luxus, je anglický štýl záhrady. V tejto záhrade nenájdete veľa druhov kvetov. Dominuje zeleň v podobe rozličných druhov kríkov. Vonkajší nábytok je rovnako jednoduchý. Prevažne v bielych farbách z dreveného materiálu.
Ak premýšľate nad tým, čo dodá vašej záhrade potrebné čaro, tak sú to jednoznačne skalky. Ako znie odborná definícia skalky? „ Skalka je umelo vytvorené zoskupenie kameňov, nízkych drevín, plazivých kvitnúcich rastlín a tráv, ktorá má pripomínať horské prostredie.“
Poďme sa pozrieť aj na samotnú históriu skaliek alebo kde až siahajú jej korene? Korene vzniku skalky by sme mohli hľadať už v starých japonských či čínskych záhradách v devätnástom storočí. Tie inšpirovali aj európskych záhradných architektov. Nechali sme sa inšpirovať ázijskými oázami pokoja, aby sme aj my vo svojich záhradách mohli nájsť svoj vnútorný pokoj.
Zhotovenie skalky nie je žiadna veda, zaručene to zvládnete aj svojpomocne
Naozaj, vybudovať si skalku nie je náročný proces. Zvládnete to aj sami bez rád odborníkov. Predstavíme vám základné body, ktoré by ste mali dodržiavať pri vytváraní si svojej skalky:
1. Výber vhodného miesta a terénu pre skalku
Tento bod zahŕňa terén, do ktorého skalku umiestnite, jej orientáciu a konkrétne miesto na vašej záhrade.
Najlepším terénom pre skalku je práve svah, kopec alebo vlnitý profil záhrady. Jej vyššia poloha je dôležitá najmä z hľadiska vlhkosti pre rastlinky.
Orientácia skalky môže byť akákoľvek. Dôležité je však vybrať správne rastliny v závislosti od orientácie skalky.
V internetovom obchode Merkury Market nájdete všetko potrebné
- Rastliny a sadenice
- Stromy a kríky – ovocné, kvitnúce, listnaté
- Záhradné náradie – záhradné nožnice, rýle, motyky
- Záhradné fólie – geotextílie a ochranné plachty
- Zavlažovanie – zavlažovacie systémy, krhly a ďalšie…
Miesto pre skalku je kľúčovým míľnikom. Skalka by nemala pôsobiť gýčovo a byť len tak bez premyslenia zakomponovaná do záhrady. Jej miesto by vám nemalo prekážať pri pohybe v záhrade a jej lokácia by mala budiť príjemný a pokojný dojem.
2. Správna úprava pôdy a terénu pod skalkou
Z pôdy, kde by mala stáť v budúcnosti vaša skalka treba odstrániť burinu aj s jej koreňmi. Túto prácu vám môže uľahčiť to, ak si pred samotným začatím vyznačíte obvod vami požadovaného tvaru skalky. Toto vyznačenie vám zaručí to, že nebude trhať len tak ledabolo.
Pôda vo vašej záhrade môže byť ťažká, inak povedané ílovitá. V tomto prípade vám odporúčame nasypať cez celú plochu skalky drenážnu vrstvu. Drenážna vrstva môže mať podoby jemného štrku alebo hrubého piesku. Na drenáž pridajte vrstvu substrátu.
Ako sa pripravuje substrát? Budete potrebovať: záhradnú zeminu, kompost (záhradníckeho substrátu), drenážnu vložku. Drenážna zložka by mala predstavovať približne päťdesiat percent celého substrátu. Drenážna vložka: jemný štrk, piesok, drvená tehla alebo iné priepustné materiály.
3. Výber a následné ukladanie kameňov
Začneme dôležitou radou. Skalka by mala vyzerať čo najprirodzenejšie, a preto je zmes viacerých druhov skál nežiadúcou voľbou. Zamerajte sa len na jeden druh skál, poprípade na skaly v podobných odtieňov farieb. Je dôležité, aby skalka pôsobila elegantne a vynikla jej prirodzenosť. Medzi najčastejšie druhy zvoleného kameňa patrí: pieskovec, vápenec, žula.
Pred samotným uložením kameňov vyhĺbte pre skalu požadované lôžko, do ktorého skalu umiestnite preto, aby sa nehýbala. Veľkosť lôžka samozrejme závisí od samotnej veľkosti skaly.
Najskôr poukladajte väčšie skaly. Pred ich samotným „zasadením“ do terénu si ich dôkladne obzrite a vyberte tú najkrajšiu stranu, ktorá by mala byť zo skalky viditeľná. Inak povedaná, mala by trčať zo zeme. Ukladajte ich čo najprirodzenejšie. Ďalej poukladajte menšie kamienky a nakoniec už len prázdne miesta zasypte drobnými kamienkami, tak, aby zostávali malé štrbinky pre nasadenie budúcich rastlín.
Tip od nás: Vybudujte si za pomoci rovnakých kamienkov cestičku vo vašej skalke, ktorá vám zaručí pohodlnejšiu starostlivosť a prístupnejší terén do vašej skalky.
4. Výsadba rastlín
Rastlinky vyberajte aj na základe orientácie vašej skalky, aby rastliny mali dostatok svetla a vlahy, ktoré potrebujú pre svoj rast. Okrem týchto podmienok dbajte aj na to, aby mali rastlinky dostatok miesta.
Rastlinky poukladajte do voľných škár. Dozadu umiestnite vyššie rastlinky a dopredu naopak menšie. Väčšie rastlinky umiestnené vzadu vytvárajú pozadie skalky.
Tip: Myslite na to, že rastlinky sa časom rozrastú a prekryjú väčší obsah skalky. Dbajte teda na to, aby ste rastlinky nesadili príliš na husto.
Skalka na rovine a na kopci, áno/ nie?
Ak je už váš dvor rovinatý, alebo tam máte aj svah, tak nezúfajte. Skalku možno vybudovať prakticky v akomkoľvek teréne. Je však pravdou, že prirodzenejším prostredím pre skalku je svah, kopec či vlnitý profil záhrady.
Ľudia sa zväčša svahovitých terénov okolo svojich domov boja a skôr ako nad skalkou premýšľajú o zarovnaní terénu. Ak aj vy patríte k jedným z nich, skúste si vyhľadať dokonalé inšpirácie na skalky vo svahu a veríme, že si zarovnanie terénu rozmyslíte.
Či už je vaša skalka na kopci alebo na rovine, najdôležitejšie je zabezpečenie dostatočného a potrebného množstva vody pre rastlinky, ktoré ste do skalky nasadili.
Skalka bude pasovať do každého typu záhrady. Výnimkou nie sú ani vidiecke štýly záhrad. Súhra vidieckych prvkov a skaliek pôsobí naozaj okúzľujúco.
Aké rastlinky zvoliť do skalky?
Na výber máte z naozaj širokej palety najrôznejších druhov rastlín. Vyberajte tak, aby rastlinám vyhovovali svetelné podmienky vo vašej skalke. V zásade vyberajte rastliny do skalky tak, aby sa im v konkrétnych podmienkach zodpovedajúcim vašej skalke darilo.
Skalničky vyberajte aj na základe toho, aby bola vaša skalka zaujímavá, ale aby zároveň nepôsobila gýčovo a neučesane.
Môžete si vybrať z nasledujúcich druhov horských skalničiek: lomikameň, klinček, poniklec, zvonček, horec. Na výber máte rovnako aj z rôznych druhov okrasných tráv, sukulentov, rozchodníkov, kobercových rastlín, akými sú: materina dúška, flox, tarička a mnoho ďalších. Rovnako si môžete zvoliť z radu zakrpatených drevín, ihličnanov, stálozelených drevín, ktoré vašu skalku oživia aj počas zimy.
Tip: Dajte si pozor, aby ste vašu skalku zbytočne neprekombinovali. Dbajte na vytváranie prirodzených línií a jednoduchších prevedení, ktoré vás zaručene nesklamú.
Inšpirujte sa – námety na skalky
Skalky nie sú len jedno tvárnou záležitosťou. Môžete si ju vytvoriť na základe vašich preferencií a možností.
- Skalka v kombinácii s vodnými prvkami
Väčšina ľudí si pod pojmom skalka predstaví len súhru kameňov a okrasných rastlín. Nemusí tomu byť vždy tak. Do skalky môžete zakomponovať aj menšie záhradné jazierko. Samozrejme, že jeho rozmery nebudú zodpovedať jazierku, ktoré by bolo zakomponované do iného terénu, no i tak poslúži ako krásny doplnok vašej skalky.
- Miniatúrna skalka
Ak stále túžite po skalke, no rozloha vašej záhrady vám to nedovoľuje, tak jednoznačne vsaďte na miniatúrne skalky. Tieto skalky sú zmenšeninou záhradných skaliek, ktoré môžete umiestniť do kvetináča alebo inej nádoby. Pri tvorbe miniskaliek platia také iste pravidlá ako pri výstavbe tých väčších.
Náš tip: Skúste do týchto miniatúrnych skaliek zakomponovať aj bonsaje.
- Suchý potok
Tento nápad sa stal dominantou moderných záhrad. Stvárňuje imaginárny vodný tok za pomoci kameňov. Rastliny saďte len v jeho okolí, čo mu dodá potrebnú dominantu.
V prvom rade sa zamerajte na to, čo vyhovuje práve vám. Dúfame, že naše rady padli do úrodnej pôdy a pomohli vám na ceste za dokonalou skalkou.