Ako správne zvoliť obklad na krb? + porovnanie obkladov
Navigácia v článku
Krb jednoducho patrí k pohodovému zimnému večeru na chalupe alebo v dome. Atmosféru dotvára už len samotným výzorom a výber správneho obkladu je v tomto ohľade kľúčový. Poďme si najskôr spomenúť zopár skvelým alternatív na obklad krbu. Môžete si zvoliť ten správny a vám vyhovujúci obklad z radov tých najrôznejších kamenných obkladov: žiarobetónových platní, lícových tehál, ale rovnako aj z materiálov akými sú dobre známe: mramor, žula, pieskovec či travertín.
Ak sa však nechcete vzdať tradičného dreva, tak ho môžete nahradiť za fresku. Drevo je, ako zaručene všetci dobre viete, horľavým materiálom, a tak sa ako obkladací materiál nemusí byť zrovna najspoľahlivejší.
Čo treba brať do úvahy pri výbere obkladu na krb?
Prinášame vám stručný zoznam tých základných bodov, na ktoré treba brať ohľad za každých okolností.
1. Konštrukcia krbu
V tomto bode budeme hovoriť o dvoch základných typoch krbov. Ten prvý je akumulačný krb. Tomuto druhu krbu zodpovedajú vyššie povrchové teploty. Za týchto podmienok je najlepšou možnosťou vybrať obklad na základe prírodných materiálov.
Tým druhým krbom je tak zvaný teplovzdušný druh krbu. Tento typ krbu je v súčasnej dobe jedným z najpopulárnejších spôsobov vykurovania. Využíva sa ako sekundárny alebo rovnako aj primárny zdroj tepla v domácnostiach. Tento krb má menšie povrchové teploty, a tak výber obkladu predstavuje menej náročný proces a ponúka skoro neobmedzenú možnosť výberu toho dokonalého obkladu.
2. Nosnosť krbu
Dôležité je to, aby krb uniesol vami zvolený druh obkladu. Nepodceňujte tento faktor a pokiaľ si nie ste istý nosnosťou krbu, poraďte sa s odborníkmi.
3. Hrúbka obkladu
Tento fakt sa zdá na prvý pohľad zanedbateľný a mnohí mu nevenujú nejak zvlášť pozornosť. No pozor hrúbka obkladu má priamy vplyv na prenikanie tepla cez plášť krbu. Teplo bude prenikať výrazne pomalšie, čo zapríčiní výrazný nárast teploty vo vnútri krbu. Tento bod je dobré brať do úvahy najmä pri akumulačných krboch a pri peciach.
4. Dizajn
Výber obkladového materiálu by mal byť zmesou funkčnosti, ale aj estetiky, ktoré budú vyhovovať vašim požiadavkám. Obklad krbu viete krásne doladiť aj do provensálskeho štýlu bývania. K tomuto štýlu sa hodí zvolenie jemnejších farieb a prírodných materiálov. Pokiaľ ladíte dizajn do vintage štýlu, zvoľte taký obklad, ktorý svojim prevedením pripomína časy minulé. Vhodným riešením by tu mohli byť keramické obkladové kachličky zdobené rôznymi vzormi.
Moderný verzus klasický obklad na krb, základné rozdiely
Modernému obkladu prevládajú čisté a ničím nerušené línie. Aj z tohto dôvodu môžete pozorovať rýchlo narastajúcu popularitu biokrbov, ktoré len skrátka pripevníte o stenu.
Výbornou alternatívou pri moderných krboch je zvolenie úzkych šedých kachličiek, ktoré spĺňajú estetickú funkciu, ale rovnako sú aj praktickou alternatívou.
Zhrnieme si dizajn obkladu moderných krbov do pár krátkych viet. Tento obklad je spravidla vo farbách akými sú: čierna, biela alebo rôzne odtiene sivej. Obklad a aj samotný krb pôsobí nenápadne. Dokonalo zapadne do priestoru, v ktorom sa nachádza. Nijak zvlášť neupúta vašu pozornosť a jednoznačne nie je gýčovým prvkom. Dotvára atmosféru luxusu vďaka jednoduchým líniám a farbám a aj atmosféru pokoja práva vďaka tancujúcemu ohňu vo vnútri.
Dokonalým príkladom sú práve krby v anglickom štýle bývania, ktoré majú jedinečné orámovanie jednoduchým, no za to čarokrásnym bielym obkladom.
Na druhú stranu môžeme ohovoriť o tradičných obkladoch na krby. Tie sú výrazné a v priestore vyniknú. Znova však nie je na mieste hovoriť o gýčovom výzore. Práve naopak, hoci je daný obklad o značnú mieru extravagantnejší, rovnako pôsobí luxusným dojmom.
Za dokonalý príklad klasického krbu sa považuje aj murovaný krb. Tehly sú finančne dostupným materiálom, ktorý vás svojim originálnym dizajnom zaručene nesklame. Tento materiál sa už dávno nepoužíva len v exteriéri. Svoje uplatnenie nachádza aj ako obklad na krboch v interiér. Prečítajte si ďalšie tipy ako vybrať krb do domu alebo na chalupu.
Krbové kachle – áno alebo nie?
Poďme si najskôr uviesť, čo to tie krbové kachle vlastne sú. Tieto kachle sa dajú považovať za sekundárny zdroj kúrenia. Jedná sa teda o doplnkový zdroj kúrenie, pri ktorom tieto kachle neslúžia ako primárny zdroj a zväčša sa samotný priestor vášho interiéru spolieha na vykurovanie na rozličnej báze.
Inšpirujte sa – krbové kachle
Krbové kachle Panonie 7 kW |
||
Krbové kachle Piccolo Drab-Goldbrown 5,5 KW |
||
Oceľovo – Liatinové kachle Colorado 5 KW
|
||
Krbové kachle Gent Alabaster – Black |
||
Oceľové kachle Jupiter 6,5 KW |
Krbové kachle sú finančne nenáročnou položkou. Ak teda hľadáte niečo, čo by nijakým rapídnym spôsobom nenarušilo váš rozpočet, chcete sa tešiť z tancujúceho ohňa a zároveň už primárny zdroj kúrenia máte, tak krbové kachle sú rozhodne pre vás.
Obklad na krb a cena – dá sa to aj lacno!
Cena obkladu krbu sa jednoznačne vyvíja od materiálu, ktorý použijete na obklad, ale rovnako treba zarátať aj cenu za lepidlo a poprípade aj za prácu, ktorú si vami zvolená firma zaúčtuje. Poďme si cenu rôzneho druhu obkladu zhrnúť v pár bodoch:
- Prírodný kameň: cena sa začína niekde na 40 eurách za 1 meter štvorcový (táto cena je bez lepidla a práce).
- Umelý kamenný obklad: cena sa začína približne na 20 eurách za 1 meter štvorcový.
- Svojpomocné zhotovenie kameňa: táto metóda patrí k jedným z tých, ktoré vašu peňaženku neoberú o veľa, cena sa pohybuje približne okolo 6 eur za 1 meter štvorcový.
- Tehla: tento materiál patrí k jedným z finančne najdostupnejších, samozrejme závisí to od samotného druhu tehly. Môžete ich však zohnať za cenu pod jedno euro.
Nech sa už rozhodne pre hocijaký obklad, tak veríme, že vám krb zohreje telo i dušu a rozveselí vašu tvár neopakovateľným predstavením v hlavnej úlohe s krásnymi kreáciami ohňa.